top of page

ALTER EGO COLLECTION

AXIS

Paged has been around since 1881. No wonder that it has some secret archives full of fascinating, sometimes nearly
forgotten, models in all shapes and styles. From the Thonet era through mid-century classics to post-modernistic experiments
of the shameless eighties. Every once in a while, we take a long walk into the deep past, torch in hand, and resurface with treasures like this one: a folding chair produced for Polish and foreign markets back in the seventies of the long-gone 20th century. After extensive research, design and prototyping, we proudly present the AXIS to you! What we like the most here is simplicity and its main technical characteristic: a state-of-the-art wooden hinge that is also its most appealing detail.

Name: AXIS

Designer: GRZEGORZ GANCARCZYK

Zapytaj o produkt

Dziękujemy za kontakt!

Model: AXIS

Projektant: Grzegorz Gancarczyk

Paged istnieje od 1881 roku. Nic dziwnego, że posiada kilka tajnych archiwów pełnych fascynujących, czasem niemal zapomnianych, modeli we wszystkich kształtach i stylach. Od ery Thoneta, przez klasyki połowy wieku, po postmodernistyczne eksperymenty bezwstydnych lat osiemdziesiątych. Co jakiś czas wybieramy się na długi spacer w głąb przeszłości, z latarką w ręku, i wynurzamy się z takimi skarbami jak ten: składane krzesło produkowane na rynek polski i zagraniczny w latach siedemdziesiątych dawno minionego XX wieku. Po długich badaniach, projektowaniu i prototypowaniu z dumą prezentujemy Wam AXIS! To, co podoba nam się najbardziej, to prostota i główna cecha techniczna: najnowocześniejszy drewniany zawias, który jest jednocześnie najbardziej atrakcyjnym detalem.

Chcesz zobaczyć więcej?

Zajrzyj do katalogu

bottom of page